Каракачанов до Груевски: „Подготвен сум да отидам и во Будимпешта и еднаш засекогаш да откријам што е ВМРО“

од Берта Китинска

Министер за одбрана на Бугарија и лидерот на ВМРО – Бугарското национално движење Красимир Каракачанов, го повика поранешниот премиер на Македонија во бегство, Никола Груевски на ТВ дуел за историското прашање.

„Предлагам Никола Груевски да ја продолжи нашата историска конфронтација во живо. Подготвен сум да дојдам кога тој ќе рече и каде ќе посочи, до Будимпешта и еднаш засекогаш да откријам што е ВМРО, без разлика дали е бугарско или антимакедонско. Дали Бугарите биле нејзини фигури и лидери или Букефалисти“, напиша Каракачанов на својот Фејсбук профил.

Очевидно политическите бежанци от 21 век разполагат с много свободно време. На спокойствие в хубавата Будапеща Никола…

Публикувахте от Красимир Каракачанов в Сряда, 6 май 2020 г.

Слични содржини