Касетна муниција, ракети HIMARS… САД му испраќаат на Киев НОВО ОРУЖЈЕ од 325 милиони долари, еве што има на списокот

од Vladimir Zorba

Соединетите Американски Држави денеска објавија детали за новиот пакет воена помош за Украина од 325 милиони долари. Овој пакет вклучува, меѓу другото, касетна муниција, противтенковско оружје и ракети за системите за воздушна одбрана HIMARS, соопшти американската администрација.

Отпорноста, храброста и решителноста на Украина го инспирираа светот и ги поттикнаа американските и глобалните напори да и помогнат да се одбрани и да ја обезбеди својата иднина. По најавата на претседателот Бајден за нов пакет безбедносна помош за Украина, во согласност со делегацијата на овластувањата на претседателот, одобрувам дополнителна безбедносна помош за Украина, која ќе обезбеди американско оружје и опрема во вредност од 128 милиони долари од залихите на Министерството за одбрана. Пентагон ќе обезбеди и оружје и опрема во вредност од 197 милиони, како дел од претходно договорените транши“, изјави американскиот државен секретар Ентони Блинкен.

Во соопштението на Стејт департментот се вели дека оружјето и опремата вклучуваат дополнителна противвоздушна муниција што ќе помогне да се зајакне воздушната одбрана на Украина од воздушните напади од Русија сега и следната зима, кога Москва најверојатно ќе ги обнови нападите врз виталната инфраструктура на Украина.

Се вели дека пакетот помош содржи артилерија и противтенковска муниција, како и касетна муниција, за која се вели дека дополнително ќе го подобри капацитетот на Украина да продолжи со контраофанзивата против руските сили.

Во соопштението се наведува и дека САД и Украина воспоставиле партнерство кое е посилно од кога било и дека во изминатата година, украинските сили обновиле повеќе од 50 отсто од територијата што руските сили ја окупираа од февруари 2022 година.

Американското Министерство за одбрана во соопштение соопшти дека испраќа дополнителен пакет безбедносна помош за да се задоволат виталните безбедносни и одбранбени потреби на Украина.

Беше посочено дека ова е четириесет и седма транша опрема, која администрацијата на Бајден ја обезбеди од залихите на американската армија за Украина од август 2021 година.

Беше прецизирано дека овој пакет помош, вреден до 325 милиони долари, меѓу другото вклучува и ракети АИМ-9М за противвоздушна одбрана, дополнителна муниција за мобилни ракетни системи ХИМАРС и системи за противвоздушна одбрана Avenger.

Новиот пакет вклучува противоклопни системи Javelin и AT-4, уште 59 тактички возила, над 3 милиони парчиња муниција за мало оружје, резервни делови, опрема за одржување и друго, објави Пентагон.

Американскиот претседател Џозеф Бајден вчера разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски во Белата куќа и најави дека САД остануваат посветени на поддршката на напорите на Киев да се одбрани од руската инвазија.

Слични содржини