Актуелно
Почетна / Спорт / Катастрофа за Баерн: Левандовски ќе отсуствува некое време?

Катастрофа за Баерн: Левандовски ќе отсуствува некое време?

Синоќа Баерн го совлада Челси, но лошата вест стигна отпосле.

Еден од најпознатите новинари, кога станува збор за Баерн, Кристијан Фолк тврди дека напаѓач на шампионот Роберт Левандовски, ќе пропушти некои од најважните натпревари во сезоната.

Досега, Левандовски има една од најдобрите сезони во својата кариера. На 33 натпревари во сите натпреварувања тој постигна 39 голови и додаде пет асистенции, од кои две против Челси.

Неговиот гол во Лондон беше 11-ти во Лигата на шампионите оваа сезона, што го остави на врвот на листата со стрелци. Така, тој за еден гол води пред го избегна младиот Халанд, од екипата на Борусија Дортмунд.

Ако пишувањето на Фолк излезат како точни, нема да го гледаме Левандовски во следниот месец. По секоја веројатност, Полјакот ќе ги пропушти натпреварите против Хофенхајм, Шалке, Аугсбург, Унион Берлин, Челзи и Ајнтрахт.

Она што е уште повеќе проблем од отсуството на Левандовски е тоа што Баерн нема вистинска замена во нападот. Оваа позиција може да ја пополни само Томас Милер или привремено ако биде прекомандуван некои од младите.

Екипата на Баерн е лидер на Бундеслигата, со бод повеќе од Лајпциг и четири бода повеќе од Борусија Дортмунд. Покрај шампионските натпревари, Левандовски нема да може да им помогне на своите соиграчи во четврт-финалето на Купот против Шалке и во реваншот од натпреварот во Лигата на шампионите против Челси.

loading...