Ќе ве штити 2 часа: Еве што треба да направите пред да ја ставите маската на лицето

од Берта Китинска

Експертите сега тврдат дека треба да ги миеме забите или да ја исплакнеме устата пред да заминеме од дома.

Миењето заби пред да излезете од дома ќе ви помогне да го отфрлите ковидот, вели угледен професор по стоматологија, д-р Мартин Ади од Универзитетот во Бристол, кој тврди дека пастата за заби ги има истите хемикалии како антибактерискиот гел за раце.

Ова, тврди тој, може да го убие вирусот корона ако влезе преку устата, спречувајќи го да се размножува и развива ковид-19. Поточно, пастата за заби може да заштити лице со намалување на вирусното оптоварување во устата.

Затоа, проф. Д-р Ади верува дека сите треба да ги миеме забите секој пат пред да ја напуштиме куќата. Тој ги повика властите во Велика Британија да ја охрабрат јавноста да ги мие забите почесто на ист начин како што препорачуваат носење маски и миење раце.

Тој препорачува испирање на устата како подеднакво ефикасен метод.

– Пастата за заби ги содржи истите детергенти што ги има во гелoвите за дезинфекција за на рацете. Антимикробното дејство на пастата за заби во устата трае три до пет часа, а тоа би го намалило вирусното оптоварување во плунката или инфекцијата што влегла во устата – посочува тој.

Истражувачите претходно споменаа дека намалувањето на дозата на вирусот на кој е изложено лице може исто така да го намали ризикот од потешка форма на болеста.

Ова не е прв пат проф. Д-р Мартин Ади ја промовираше идејата за често четкање на забите за да се намали ризикот од ковид.

Во претходното издание на „Стоматолошки журнал“, тој рече дека е изненаден што стоматолошката активност не промовира четкање на забите како превентивен пристап кон вирусот корона.

– Според сопственото знаење и следење на експертите, главниот извор на заразни капки доаѓа од плунката. Затоа, малку сум изненаден што нашата професија не ја промовираше хигиената на усната шуплина како превентивен пристап кон ковидот – истакна тој во тоа време.

Патем, хемикалијата што ја делат пастите за заби и средства за дезинфекција е трикозан. Тоа е антибактериско средство кое обично се додава на пастите за заби за да се спречи натрупување на забни плаки. Патем, ова е контроверзна хемикалија која беше забранета од Американската агенција за храна и лекови (ФДА) во 2016 година.

Дали хлорохексидин исто така помага?

Интересно е тоа што студијата на научници од Универзитетот во Јужна Кореја откри дека САРС-КоВ-2 е потиснат до два часа по примената на хлорохексидин, кој се користи за плакнење на устата.

loading...

Слични содржини