Кејн им соопштил на соиграчите каде оди, Леви поставил цена

од Vladimir Zorba

ХАРИ КЕЈН полни 28 години ова лето. Тој помина 17 години во клубот кој очајнички сака да го напушти, пишува „Атлетик“, додавајќи дека за тоа дознал од бројни извори блиски до клубот и играчот.

Оттаму велат дека Тотенхем одамна знае дека неговиот капитен, најдобар играч, стрелец и асистент сака да си замине, и дека на последниот собир на националниот тим им соопштил на соиграчите од Манчестер дека ќе им се придружи на лето.

Исто така, не е тајна дека тој е првиот избор на Гвардиола за лидер на нападот. Сити официјално му испрати на Тотенхем барање за него, открива Атлетик и пишува дека Тотенхем е многу лут поради тоа. Тие се бесни во клубот поради тајмингот во кој шампионот го прави ова бидејќи на преостанатите два натпревари во лигата „спарс“ се борат за пласман во Лигата на Европа следната сезона.

„Атлетик“ потсетува дека Кејн го замолил претседателот Даниел Леви да го пушти минатото лето, но дека тој сега ќе инсистира на заминување. Причината е што најдобриот стрелец на Премиерлигата, кој го дели првото место на табелата на голгетерите со Салах со 22 погодоци, и најдобриот асистент (13) во лигата, оваа сезона ја завршува без трофеј.

Еден од најдобрите напаѓачи во светскиот фудбал во последните децении, не освои ништо во својата кариера со Тотенхем, иако има одиграно 334 натпревари за клубот и постигнато 220 гола, па затоа додека е се уште во полна сила, тој сака да оди каде ќе го може тоа. Манчестер Сити и Гвардиола се совршен избор за Кејн конечно да почувствува како е да се подигне трофејот.

Сепак, како што потенцира Аласдаир Голд, кој го следи Тотенхем за „Фудбал Лондон“, проблемите за исполнување на желбата на Кејн се огромни. Тој се уште има тригодишен договор со Тотенхем, а кој го сака мора да го омекне Даниел Леви, познат како тежок преговарач.

Сепак, овој извор наведува добри вести за Кејн и Сити. Тотенхем е можеби најтешко погодениот од англиските клубови од корона-кризата. Најголемата инвестиција во историјата, новиот стадион од половина милијарда фунти, во кој тој сакаше да влезе и да остане меѓу трофејните гиганти, се претвори во тежина што го влече на дното, бидејќи не е во можност да го отвори за јавноста повеќе од една година поради пандемија и од него да заработува.

Затоа Голд пишува дека Тотенхем би можел да го искористи Кејн за да ја надополни загубата, но и дека нема да го пуштат да замине за помалку од 150 милиони фунти.

Слични содржини