Кејн: Не е лесно да се игра за Англија, уште потешко е на големите турнири

од Vladimir Zorba
2,3K прегледи

Капитенот на Англија, Хари Кејн изјави дека Британците имаат одлична можност да го освојат Европското првенство. Според него, за „Трите лава“ ништо друго освен трофејот во Германија нема да биде дефинирано како доволно добар настап.

„Сите сакаме да бидеме запаметени по освојувањето на голем турнир со репрезентацијата на Англија, а не само по добрите турнири“, изјави напаѓачот на Баерн (Минхен) за Би-Би-Си. „Ако не победиме, ќе бидеме разочарани“, додаде тој.

„Колку и да немате среќа и да изгубите на пенали, ние навистина сакаме да почнеме да победуваме како репрезентација затоа што ги направивме чекорите до овој момент. Ќе биде тешко, го знаеме тоа, но подготвени сме за предизвикот“, додаде Кејн.

Доколку Хари започне против Србија како што се очекуваше, тој ќе запише својот 23-ти настап на големо првенство за Англија и 12-ти на Европските првенства, двата рекорди за Англија. Рекордерот по бројот на головите за „трите лава“ рече дека за секој Англичанец да игра на ова ниво е врвот.

„Не е лесно да се игра за Англија, уште потешко е на големите турнири. Горд сум на моите достигнувања бидејќи тоа покажува упорност, работна етика и професионализам“, додаде Кејн.

Слични содржини