Ќерката на Марадона: Уништена сум. Тато, чекај ме горе …

од Vladimir Zorba

Далма, ќерката на легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона, се огласи на социјалните мрежи за прв пат откако нејзиниот татко беше погребан со неговите родители во Буенос Аирес.

– Секогаш се плашев од својата смрт, но не сега. Знам дека ќе биде моментот кога ќе те видам повторно и ќе те гушнам! Ми недостигаш веќе тато! Ќе издржам тука, без оној дел од срцето што го зеде со себе!

Ќе те сакам и бранам цел живот затоа што ти благодарам на заедничкиот живот! Уништена сум, но ќе издржам! Чекај ме таму. Кога повторно ќе те видам, повторно ќе пееме заедно, ќе викаме, ти всушност пееш убаво додека јас врескам! Те сакам тато!

Ќе те сакам и бранам цел живот! А кога внуката ќе сака да ти се јави преку видео повик, јас ќе умрам, но биди сигурен дека ќе и кажам точно кој беше, кој си и кој ќе бидеш засекогаш. Можеби веќе те сака …

Ги составувам деловите заедно и не можам да замислам каков ќе биде мојот живот без тебе … Не можам … Но, тука сум со најдобриот сопруг на светот и ќерка која ќе ме присили да напредувам. Животот е краток, затоа се гледаме наскоро. Носам маргаритки за да ги украсувам твоите чорапи и те молам, погледни ме повторно со таа љубов што ја гледаме на фотографијата! Те сакам бесконечно – стои во прошталното писмо на најстарата ќерка на Марадона.

Инаку, Далма е постара од двете ќерки кои Диего ги доби со Клаудија Вилафане, со која се разведе во 2004 година по 20 години брак.

Слични содржини