Кевин Спејси бара од судот да ја отфрли тужбата против него за сексуален напад

од Vladimir Zorba

АДВОКАТИТЕ на Кевин Спејси во петокот побарале од судот да го отфрли обвинението од Ентони Рап за наводен сексуален напад што се случил на забава во 1980-тите и за кој Спејси тврди дека е лага и никогаш не се случил.

Рап тврди дека присуствувал на забавата во 1986 година кога имал само 14 години. Забавата се одржала во станот на тогаш 26-годишниот Спејси, а познатиот актер, тврди Рап, во еден момент почнал да го фаќа за задникот, да го крева во воздух, да го фрла на креветот и да лежи врз него. Рап додава дека бил принуден да се ослободи од неговата прегратка пред да ја напушти забавата.

Адвокатите на Спејси тврдат дека целата средба траела помалку од половина минута и дека немало потреба од „ослободување“ бидејќи тоа не било грабање за задникот со цел сексуално задоволување или понижување или злоупотреба на Рап. Спејси негира дека нешто од она што Рап го изјави навистина се случило.

Инаку, тужбата на Рап поттикна многу други да реагираат, што на крајот стави крај на кариерата на Спејси. Актерот тогаш изјави дека не се сеќава да се случило такво нешто, но се извини.

Исто така, тужбата поднесена од маж кој го обвинува актерот за сексуален напад беше отфрлена во 2019 година.

Слични содржини