Kиднапирани 80 студенти во Нигерија, еден полицаец убиен

од Берта Китинска

Вооружени лица убиле полицаец и киднапирале најмалку 80 ученици и пет наставници од училиште во нигериската држава Кеби, соопштија полицијата и очевидците.

Наставникот Усман Алија рече дека напаѓачите киднапирале повеќе од 80 ученици, претежно девојчиња, откако ја пробиле оградата и упаднале во училниците.

Портпаролот на полицијата Нафија Абубакар изјави дека еден полицаец бил убиен при размена на оган.Според него, еден од студентите бил ранет во пукањето.

Нападот се случил на колеџот на Федералната влада во Бирнин uriаури.Бандите кои бараа откуп киднапираа повеќе од 800 нигериски ученици од училиштата од декември досега.Некои се ослободени, додека други сè уште се водат како исчезнати.

Нападите на северозапад на земјата не се поврзани со исламистичките бунтовници на северо-исток, каде милитантната организација Боко Харам привлече внимание на јавноста кога киднапираше повеќе од 270 ученички во 2014 година.

Слични содржини