Киднапирани ученици во Нигерија, вооружени мажи упаднаа во училиште

од Берта Китинска

Вооружени лица во северозападна Нигерија киднапираа синоќа околу 30 студенти од Шумарскиот факултет во градот Кадун, во близина на Националната воена академија, што е четврто масовно киднапирање во нигериските училишта од декември, пренесува Ројтерс.

Агенцијата наведува дека Федералниот шумски колеџ се наоѓа на периферијата на Кадуна, главниот град на истоимената држава Нигерија, и дека вооружени банди со мотори често крстарат во тој регион.

Еден студент за Ројтерс изјави дека сите киднапирани биле жени, но властите не можеа да го потврдат ова, додека други студенти изјавија дека некои од младите жени успеале да избегаат за време на нападот.

Еден жител во телефонски разговор со агенцијата рече дека се слушнале спорадични истрели нешто пред полноќ, но дека тие сметале дека станува збор за воена вежба што се спроведува во Воената академија.

Ројтерс пренесува дека утрово роднините на студентите се собрале пред портата на факултетот, кој бил опкружен со околу 20 воени камиони.

Киднапирањата од интернатот во Нигерија ги започна џихадистичката група Боко Харам, која во 2014 година киднапираше 270 ученици од училиште на североистокот на земјата, од кои околу 100 никогаш не биле пронајдени, според агенцијата.

Ројтерс известува дека многу вооружени криминални банди киднапираат во Нигерија за да добијат откуп.

Во последните неколку недели, 279 ученички се ослободени откако беа киднапирани од интернат во северозападна нигериска држава Замфара, додека 27 тинејџери беа ослободени откако беа киднапирани од нивното училиште во централната држава Нигер.

Слични содржини