Ким Кардашијан на суд: Се согласи да плати казна поголема од милион долари

од Stefanija Kuzmanovska

Американската комисија за хартии од вредност (SEC) ја обвини Ким Кардашијан за промовирање на EthereumMax на нејзината страница на Инстаграм.

Комисијата за хартии од вредност ја терети реалити ѕвездата и претприемач Ким Кардашијан за наводно промовирање криптовалути на нејзиниот профил на Инстаграм, без да открие колку била платена за тоа, ниту дека била платена за тоа, објави денеска агенцијата.

Кардашијан се согласи да плати казна од 1,26 милиони долари за да ги подмири обвиненијата и ќе соработува со истрагата на SEC, соопшти агенцијата.

Слични содржини