Кина: Опаѓа бројот на заразени, досега починаа 2.345 лица

од Nikola Popovski

Во Кина досега заболеле 76.228 лица со коронавирус, додека 2.345 починале, соопштија здравствените власти.

Потврдени се 397 нови случаи, што е значително помалку од претходниот ден, кога имаше 889 лица, пренесува Ројтерс.

Вкупниот број на пациенти во Кина е зголемен на 76.228, додека 2.345 починаа досега од коронавирус.

Во провинцијата Хубеи, епицентарот на епидемијата загинаа 106 лица, од кои 90 само во Вухан.

loading...

Слични содржини