Кина ѝ се одмаздува на Словенија: Си Џинпинг направи драстични потези

од Nikola Popovski

По Литванија, Кина презема трговски мерки против Словенија поради поддршката на Тајван, пишува британски „Тајмс“. Кина бурно реагира на секој чекор во насока на поддршка на одметнатиот остров, чие повлекување на признавањето во последните години, благодарение на дарежливата финансиска помош, го доби од неколку земји кои имаа дипломатски односи со Тајван. Меѓутоа, во случајот со спротивниот пример, посилните врски со владата во Тајпеј, Кина нема милост.

Во случајот со Словенија, Пекинг одлучи да ги поништи договорите со словенечките компании со кои работи и да се повлече од договорот за инвестирање во Словенија, откако премиерот Јанез Јанша јавно проговори за градење подобри врски со Тајван. Словенечко-кинескиот економски совет во Љубљана соопшти дека компаниите кои соработуваат со Кина пријавиле нови проблеми во нивниот бизнис и дека мерките се слични на оние што Кина ги презема во Литванија.

Словенија и Литванија ставија геополитички тест пред Европската унија, а Брисел засега силно реагира.

Имено, Валдис Домбровскис, европскиот шеф за трговска политика, штотуку започна спор со Кина во Светската трговска организација, откако европскиот тим собра докази дека Кина минатиот месец „строго го ограничила или де факто го блокирала увозот и извозот со Литванија без предупредување или консултација“, пренесува Јутарњи лист.

„Покренувањето постапка пред Светската трговска организација не е лесен чекор за преземање“, изјави Домбровскис пред новинарите.

„Меѓутоа, по неколку неуспешни обиди за билатерално решавање на прашањето, не гледаме друг начин. Европската унија е решена да дејствува како единствена и брза кога станува збор за одлуки кои ги прекршуваат правилата на Светската трговска организација и го загрозуваат нејзиниот единствен пазар“, рече Домбровскис.

Од друга страна, Пекинг посочува дека „обвинувањата се неосновани и нерамномерни“. Кинеската дипломатија ја предупреди Европската комисија дека „правната акција“ може да ги „наруши“ нивните односи и потенцијално да влијае на економското закрепнување во Европската унија, особено во Германија.

„Проблемот меѓу Кина и Литванија е од политичка природа, а не од економски“, изјави Жао Лиџијан, портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи.

„Ја потсетуваме ЕУ на претпазливоста поради обидот на Литванија да ги одземе кинеско-европските односи“, рече Жао.

Дипломатските проблеми сега се шират поради Словенија. Во случајот со Литванија, спорот започна со одлуката на Вилнус кон средината на минатата година да отвори тајванско претставништво под тоа име, наместо вообичаеното и прифатено од Кина решение дека името секогаш го вклучува главниот град Тајпеј.

Овој потег ја налути и испровоцира Кина. Потоа, неодамна Јанез Јанша за индиската телевизија изјави дека се надева дека Словенија ќе го следи литванскиот пример и ќе размени претставништва со Тајван. Јанша рече и дека Љубљана го поддржува обидот на Тајван да стане членка на Светската здравствена организација.

Слични содржини