КИНА ЗА ИЗБОРИТЕ ВО ТАЈВАН: Изборниот резултат не може да го спречи повторното обединување на татковината

од Vladimir Zorba
318 прегледи

Кинескиот државен орган задолжен за Тајван оцени дека резултатот од претседателските избори не може да го спречи „повторното обединување на татковината“.

Портпаролот Чен Бинхуа беше цитиран во кинеските државни медиуми како вели дека мандатот од 40 проценти што го освои Лаи Чинг-те, како и настапот на неговата Демократска народна партија (ДПП) на парламентарните избори, покажаа дека ДПП „не може да го претставува мнозинското јавно мислење.“, пренесува Би-би-си.

„Нашата позиција за решавање на проблемот со Тајван и постигнување национално обединување останува конзистентна и непоколеблива“, додаде тој.

Слични содржини