Актуелно
Почетна / Бизнис / Кинески амбасадор: Лондон ќе сноси последици заради односот кон „Хуавеи“

Кинески амбасадор: Лондон ќе сноси последици заради односот кон „Хуавеи“

Велика Британија ќе мора да ги сноси последиците доколку ја третира Кина како непријателска земја кога ќе одлучува дали „Хуавеи“ ќе учествува во изградбата на британската телекомуникациска мрежа, изјави кинескиот амбасадор во Лондон, Лиу Шјаоминг, пренесува „Н1“.

„Сакаме да бидеме ваш пријател. Сакаме да бидеме ваш партнер. Но, ако сакате да ја направите Кина непријателска земја, ќе мора да ги сносите последиците“, рече Шјаоминг пред новинарите.

Британскиот премиер Борис Џонсон минатата недела изјави дека ќе постапи внимателно кога ќе донесува одлука за „Хуавеи“, затоа што владата не сака клучна инфраструктура да биде под контрола на „потенцијално непријателски државен трговец“.

loading...