Кинески супер богаташи го зголемија богатството за 1,5 трилиони долари за време на пандемијата

од Vladimir Zorba

Кинеските супер богаташи заработија рекордни 1,5 трилиони долари во 2020 година, повеќе отколку изминатите пет години заедно, бидејќи е-трговијата и видео игрите за време на карантинот во пандемијата бележат пик.

Дополнителни 257 лица, исто така, се приклучија на клубот милијардери во втората најголема економија во светот до август, по две години намалено членство, според годишната листа на Hurun.

Во државата сега има вкупно 878 милијардери. Во САД има 626 лица кои се на списокот на супер богати од почетокот на годината.

Џек Ма, основач на Alibaba, уште еднаш се најде на врвот на листата откако неговото богатство се зголеми за неверојатни 45% до 58,8 милијарди долари.

loading...

Слични содржини