Кирби: Ескалацијата на конфликтот не би била добра ниту за Украина, ниту за Полска

од Milan1
19 прегледи

Портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби изјави за полското радио дека ескалацијата на конфликтот нема да биде добра ниту за Украина, ниту за Полска.

„Никој не сака оваа војна да ескалира“, рече Џон Кирби на прашањето за барањето на Украина да собори руски ракети од полска територија.

„Сакаме да бараме начини да ја направиме Украина ефикасна, но не сакаме ескалација. Тоа не би било добро за Украинците, не би било добро за Полјаците, не би било добро за никого“, рече тој.

Слични содржини