Кисинџер: Народите на Европа, како и Русија, му должат благодарност на Горбачов

од Vladimir Zorba

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер денеска за Би-Би-Си изјави дека народот на Европа, како и Русите, му должат голема благодарност на последниот советски лидер Михаил Горбачов.

– Народот од Источна Европа и германскиот народ, и конечно рускиот народ, му должат голема благодарност за инспирацијата, за храброста да излезе со идеите за слободата – рече Кисинџер.

Како што рече, Горбачов направил голема работа за доброто на човештвото, но не успеал да ги спроведе сите свои визии.

– Горбачов направи големи услуги, но не беше во можност да ги спроведе сите свои визии – изјави поранешниот американски државен секретар.

Михаил Горбачов, последниот претседател на Советскиот Сојуз, почина вчера на 92-годишна возраст.

Слични содржини