Клоп: Нема да биде добро ако не се пласираме во Лигата на шампионите

од Vladimir Zorba

Јирген Клоп стравува дека Ливерпул нема да може да ги ангажира посакуваните играчи доколку не се пласираат во Лигата на шампионите.

„Црвените“ во моментов се наоѓаат на шестото место со 54 бода, четири помалку од Челси, кој е на четвртото место, што води во елитно натпреварување.

Ливерпул ќе има големо дерби во недела на 2 мај, гостување кај Манчестер јунајтед во кое едноставно не смеат да загубат.

– Лигата на шампионите е масовно натпреварување, особено од финансиска гледна точка. Навистина ни е важно. Ако не успееме да се квалификуваме, тоа навистина нема да биде добро, вели Германецот.

Тој додаде дека пандемијата силно ги погодила сите клубови.

„Ситуацијата беше тешка и порано, ќе биде и после, фудбалот е генерално во тешка ситуација, така што нема многу да се промени“, истакна Германецот.

Тој вели дека го гледал натпреварот помеѓу Јунајтед и Рома во полуфиналето од Лигата на Европа.

– Ќе биде многу тежок натпревар. Двете екипи сакаат да победат и тоа е рецептот за добар натпревар. Ќе видиме што ќе се случи. За нас е сосема поинаку, Јунајтед е навикнат да игра во ритамот четврток-недела, но повторно, тоа е голем предизвик. На тренинг не можете многу да направите, но мислам дека нема да чека долго за промена. Две третини од тимот е исто од натпревар во натпревар. Знаеме со кого се соочуваме, тие веројатно нема многу да променат. Доцна во сезоната, ваков натпревар, може да биде борба само за двата тима. Ние мора да се бориме, вели Јирген.

Самиот натпревар е голем мотив за секој играч.

– Ова е натпревар на кој секој менаџер или играч на Ливерпул треба да даде се од себе. Дали е ова најдобро место за игра после Њукасл или фактот дека Јунајтед минатата вечер постигна шест гола? Не знам, но мора да бидеме подготвени за тоа. Не честопати играте со некого кога ви одговара. Имавме добра недела на работа, силен интензитет и се обидовме да симулираме нормален ритам. Не постигнуваме голови доволно често, но мора да работиме напорно. Не можам да им викам на играчите и да прашам: „како не постигнавте гол“, им треба помош, заклучи Клоп.

Слични содржини