Клоп нема да го задржи талентираниот Кабак

од Vladimir Zorba

ЛИВЕРПУЛ нема да го откупи договорот на 21-годишниот стопер Озан Кабак, пренесува Фабрицио Романо.

Талентираниот Турчин беше доведен на позајмица од Шалке на крајот од последниот преоден рок за да помогне во засилувањето на стоперската криза во Ливерпул. Тој брзо влезе во почетната постава, но исто така се повреди пред еден месец, па Натаниел Филипс и младиот Рис Вилијамс ја донесоа сезоната на крајот.

Клоп се надева дека неговите стопери ќе избегнат проблеми со повреди следната сезона и дека ќе бидат подготвени Вирџил ван Дајк, Џо Гомез и Жоел Матип. Покрај тоа, наскоро се очекува и официјална потврда за купувањето на талентираниот француски стопер Ибрахим Конате од РБ Лајпциг за 35 милиони евра. Натаниел Филипс исто така се покажа како добро решение.

Кабак стана вишок таму и не го принуди Ливерпул да го откупи неговиот договор со своите игри, па ќе се врати во Шалке. Клубот од Гелзенкирхен испадна во втората лига, така што Кабак ќе се обидат да го продадат или на друго место во Премиер лигата или во Бундеслигата. Романо пишува дека се заинтересирани многу клубови.

Турскиот стопер допрва треба да покаже дека е играч од елитно ниво, но неговиот талент не е занемарен. Трансфермаркт ја проценува неговата вредност на 25 милиони евра. Тој играше за Ливерпул 13 пати во сите натпреварувања, а за Шалке 42 пати и постигна три гола. Во десет наврати играше и за репрезентацијата на Турција и се наоѓа на поширокиот список за ЕП.

Слични содржини