Клоп: Сити беше шампион поради 11 милиметри

од Vladimir Zorba

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, смета дека освојувањето на Премиер лигата не е невозможна мисија.

„Црвените“ пред крајот имаат бод помалку од актуелниот шампион Манчестер Сити.

Ливерпул на почетокот на годината заостануваше 14 бода зад Сити, но оттогаш славеше на 15 од 17 одиграни натпревари.

„Никогаш не сме се откажале, ќе се обидеме“, изјави Клоп по победата на Ливерпул над Саутемптон.

Овој тим ќе го пречека Вулверхемптон на „Енфилд“, додека Сити ќе биде домаќин на Астон Вила.

„Ова е домашен натпревар, последен натпревар во сезоната. Ние имаме своја работа. Фудбалот понекогаш е незгодна игра. Мораме да бидеме фокусирани на себе“, изјави Клоп и додаде:

„Секако, малку е веројатно затоа што Сити игра на домашен терен со Астон Вила, која исто така во четврток има натпревар за опстанок против Барнли. „Волците“ ќе имаат една недела одмор“.

Клоп потсети во 2019 година, кога Сити ја освои титулата, така што дефанзивецот на „граѓаните“ во меѓусебниот дуел, во последен момент, од гол-линијата, ја исфрли топката од гол-линијата и на тој начин спречи пораз.

„Но, тоа е фудбалот. Сити беше шампион поради 11 милиметри во 2019 година. Ако сакаме да бидеме шампиони, прво треба да победиме и да се надеваме дека Вила ќе му земе бод на Сити. Прво мораме да го добиеме нашиот меч. Да не зборуваме за „Волците“ како да не се тука“, заклучи Клоп.

Слични содржини