КОЈ Е ВИКТОР АНАТОЉЕВИЧ БУТ: „Трговец на смртта“ или бизнисмен кој „неправедно“ бил киднапиран и осуден на 25 години?

од Nikola Popovski

Рускиот трговец со оружје Виктор Анатољевич Бут затворен во САД, кого вчера го разменија за американската кошаркарка Бритни Грајнер, затворена во Русија, во странство е познат како „трговецот на смртта“ кој поттикнал некои од најлошите конфликти во светот.

Меѓутоа, во Русија, тој се смета за бизнисмен кој бил неправедно затворен за време на „премногу агресивна американска ненадејна операција“ на апсења.

Николас Кејџ го игра во филмот „Господар на војната“ од 2005 година, кој беше инспириран од Буо, поранешен офицер на советските воздухопловни сили, кој се прослави со наводно снабдување со оружје за граѓанските војни во Јужна Америка, Блискиот Исток и Африка.

Меѓу неговите „клиенти“ беа Чарлс Тејлор од Либерија, долгогодишниот либиски лидер Моамер Гадафи и двете страни во граѓанската војна во Ангола.

Со години Русија бараше од САД ослободување на Бут (55), кој беше осуден на 25 години затвор под обвинение за тероризам.

Обвинителите тогаш рекоа дека е подготвен да продаде оружје за 20 милиони долари, вклучително и ракети земја-воздух за да ги собори американските хеликоптери, а кога го изнесоа тоа при изрекувањето на неговата пресуда во 2012 година, Бут извика: „Тоа е лага!“.

Бут упорно тврдеше дека е невин, опишувајќи се себеси како легитимен бизнисмен кој не продавал оружје.

Случајот на Бут се вклопи во наративот на Москва дека Вашингтон се обидува да ги обвини, зароби и угнетува невините Руси со слаби обвинувања: „Од случајот Бут, се разви вистински „лов“ на руски граѓани ширум светот“, напиша минатата година рускиот владин весник „Росијска Газета“.

Русија го претстави неговиот случај како прашање на човекови права, а неговата сопруга и адвокат тврдат дека неговото здравје се влошило во суровиот затворски режим каде што странците ги немаат истите права како Американците.

Бут требаше да биде ослободен најрано до 2029. Има тврдења од американското правосудство дека американските оперативци му „ставале зборови во уста“ – да каже дека бил свесен дека Американците можеле да бидат жртви на оружјето што го продавал, но тој сепак наместо казна доживотен затвор доби само задолжителна казна од минимални 25 години.

Неговиот бранител тврдеше дека САД биле меки кон Бут затоа што е непријатно што неговите компании помагале во снабдувањето со оружје дури и на американските воени изведувачи кои учествувале во војната во Ирак, и покрај санкциите на Обединетите нации наметнати против Бут во 2001 година поради неговата репутација како озлогласен илегален дилер со оружје.

Се проценува дека Бут имал шест милијарди долари вреден имот во март 2008 година, кога бил уапсен во Бангкок, Тајланд. Американските власти го измамија да ја напушти Русија за, како што мислел, состанок за деловен договор за да го достави она што обвинителите го опишаа како „арсенал на оружје што го одзема здивот – вклучувајќи стотици проектили земја-воздух, митралези и снајперски пушки – 10 милиони куршуми муниција и пет тони пластичен експлозив“.

Тој беше приведен во луксузен хотел во Бангкок, откако разговарал со доушниците во операцијата за негово апсење, кои се претставувале како официјални лица на Револуционерните вооружени сили на Колумбија (FARC), кои Вашингтон ги класифицира како нарко-терористичка група.

Беше донесен во САД во ноември 2010 година.

Поранешниот министер за надворешни работи на Велика Британија му го додал на Бут прекарот „трговецот на смртта“ што беше вклучен во обвинението на американската влада против него.

Фото: Natthawat Wongrat / Zuma Press / Profimedia

Слични содржини