Актуелно
Почетна / (не)Секојдневно / Кога не можете човек, гушнете дрво: Израел вака се соочува со проблемите кои ги прави социјалната дистанца (ВИДЕО)

Кога не можете човек, гушнете дрво: Израел вака се соочува со проблемите кои ги прави социјалната дистанца (ВИДЕО)

Не можете да ги гушкате пријателите и семејството овие денови? Гушнете го дрвото наместо тоа.

Тоа е порака која израелската администрација за природа и паркови ја шири на социјалните мрежи со цел да се обиде да им помогне на луѓето да го надминат чувството на одвоеност што може да донесе со правилата на коронавирусот за социјална дистанца.

„Во овој незгоден период, им препорачуваме на луѓето ширум светот да излезат во природа, да земак длабок воздух, да го прегрнат дрвото, да покажат љубов и да стекнат љубов“, рече Орит Штајнфилд, директор за маркетинг во Националниот парк Аполонија.

Во паркот, на околу 15 км северно од Тел Авив, Барбара Грант ги послуша советите за време на турнејата организирана од Агенцијата.

„Најосновна човечка потреба е за врска, за допир, прегратка“, рече таа, жалејќи се што, од здравствени причини, не можела да ги гушка внуците.

„Ние не гушкаме премногу луѓе овие денови – ниту нашите деца, ниту внуците – и прегрнувањето на ова дрво е пријатна работа“, вели Моше Хазан.

Откако ја исправи кривата на инфекција со коронавирус во мај, Израел доживеа скок во нови случаи во текот на следните неколку недели.

Заштитните маски се задолжителни на отворено, а на Израелците им се советува да избегнуваат близок физички контакт со постарите роднини, при посета на старечки домови кои се одржуваат само на отворено.

Израелската кампања за гушкање дрва следи по сличен потфат, кој во април ја почна исландската шумарска служба.

 

loading...