Кога се има, се може: Бил Гејтс веќе ѝ дал акции на Мелинда во вредност од 2,4 милијарди долари!

од Nikola Popovski

Вредноста на имотот на коосновачот на „Мајкрософт“, кој се разведува по 27 години брак, се проценува на 130 милијарди долари.

Разводот на Бил и Мелинда Гејтс продолжува да привлекува големо внимание, а јавноста е најзаинтересирана за тоа како ќе се подели имотот на четвртиот најбогат човек на светот! Според „Волстрит журнал“, соосновачот на „Мајкрософт“, неодамна ѝ префрлил акции во вредност од 2,4 милијарди долари на неговата поранешна сопруга, со која помина 27 години во брак.

Договор за одделување

Преносот на акциите се случи во понеделникот, истиот ден кога парот го објави разводот објавувајќи иста изјава на социјалните мрежи. Во него тие изјавија дека се разведуваат затоа што повеќе не можат да се развиваат како двојка. Мелинда од Бил доби акции на две мексикански компании „Кока-Кола Фемса САБ“ и „Групо телевиса СА“ (кабелски и интернет оператор), во вредност од 121 и 386 милиони долари. Покрај тоа, таа доби обврзници на канадската „National Railway Co“ и американската „Аuto Nation Ink“, во вредност од 1,55 милијарди долари, односно 307 милиони долари.

Вкупната вредност на имот на Бил Гејтс се проценува на 130 милијарди долари. Двојката наводно не потпишала предбрачен договор, а според американските медиуми Бил и Мелинда веќе се договориле за поделба на имотот. Тие побараа од судот во државата Вашингтон да го подели имотот врз основа на условите од договорот за разделување. Тоа е документ што обично се потпишува кога сопружниците живеат разделени, но се уште не се развеле дефинитивно. Условите на овој договор не се откриени. Се очекува Бил наскоро да пренесе нова рунда обврзници на Мелинди во трансакции кои не мора да бидат откриени.

Без драма

Си-Ен-Ен објави дека разводот на годината, како што веќе го опишуваат медиумите, најверојатно ќе помине без драма. Бил и Мелинда ангажираа адвокати кои се разведоа од Џеф Безос и Меккензи Скот пред две години. Безос, основачот на Амазон и најбогатиот човек на светот, се разведе од Мекензи Скот, со која беше во брак 26 години. Неговото богатство сега се проценува на 201,8 милијарди, а нејзиното на 59 милијарди долари.

Слични содржини