Актуелно
Почетна / Анализи / Размисли / Кои се шансите за преживување по инфекција со коронавирусот?

Кои се шансите за преживување по инфекција со коронавирусот?

Според некои проценки, скоро 70 проценти од светското население би можело да биде заразено со вирус, а стапката на морталитет се движи од 0,9% до 3,4%, според различни извештаи, пренесува „ДПА“.

Светската здравствена организација соопшти дека 14 проценти од луѓето со „КОВИД-19“, болест предизвикана од новиот коронавирус, развиваат тешка клиничка слика и имаат потреба од хоспитализација и поддршка од кислород, пренесува Хина.

Но, пресметувањето на шансите за преживување во рана фаза на пандемија не може да биде прецизно.

Не може да има прецизна пресметка бидејќи здравствените работници не знаат колку луѓе се заразени, но не развиле симптоми или биле толку благи што не побарале лекарска помош.

„Ние нема да го знаеме целиот степен на болеста сè додека не„ фатиме воздух“ и не ги анализираме податоците“, вели американскиот имунолог Џини Олингер, цитирана од „Ал Џезира“.

За да утврдат кој е најранлив, научниците ќе треба да земат предвид фактори како што се климата, пристапот до здравствената заштита и генетиката. Туберкулозата, на пример, сè уште убива еден и пол милиони луѓе низ целиот свет годишно, но зачестеноста варира значително во зависност од климата и географијата.

Најранливата група

Во развојот на досегашната пандемија, една шема се издвојува без некоја научна анализа: најранлива група се старите лица, особено оние со претходни заболувања.

Стручна група на Светската здравствена организација (СЗО) ја посети Кина минатиот месец, која е извор на пандемијата и откри дека стапката на смртност кај сите возрасни групи на претходно здрави луѓе е 1,4 проценти.

Но, кај оние кои претходно имале кардиоваскуларни заболувања, таа била 13,2%, кај дијабетичарите 9,2%, со висок притисок 8,4%, кај оние со хронични респираторни заболувања осум проценти и 7,6% кај пациенти со карцином.

Во меѓувреме, пациентите над 80 години починале по стапка од 21,9 проценти.

Посебна студија објавена минатиот месец од страна на научници од кинескиот центар за контрола и превенција на болести, спроведена на 45.000 потврдени случаи на „КОВИД-19“, покажа дека вкупната смртност е 2,3 проценти, но скокна на осум проценти за пациентите во нивните седумдесетти години и на 14,8 проценти за оние над 80 години.

Бидејќи и двете од овие студии беа спроведени во Кина, што е недоволно разновиден примерок, британските научници од Кралскиот колеџ во Лондон ја спроведоа анализата на глобално ниво.

Стапка на смртност

Според нив, вкупната стапка на смртност е 0,9 проценти, но се искачува на 2,2% од пациентите кои се во 60-тите години, на 5,1% во 70-тите и на 9,3% во осумдесеттите и постари.

„Сосема е јасно дека возраста игра голема улога. Како што стареете, вашите шанси за преживување се намалуваат“, вели вирологот од Хонг Конг, Малик Перис.

Иако годините претставуваат најголем ризик, тие во никој случај не се единствени. Во сите досегашни анализи, откриено е дека висок крвен притисок, дијабетес и срцеви заболувања придонесуваат за потешка клиничка слика на пациентите.

Перис вели дека постојните податоци се само „врв на ледениот брег“. Бројни непознати случаи може да ја зголемат стапката на смртност од обете страни.

Ова се случи во 2009 година со пандемијата на таканаречениот свински грип, имено вирусот Х1Н1. Во раните денови, стапката на смртност се чинеше дека е два проценти, рече Перис.

Со текот на времето, научниците барале антитела на Х1Н1 во примероци од крв кај општата популација, откривајќи дека многумина се заразиле и се опоравиле и не знаеле дека се болни. Кога сите овие случаи се вклучени во статистиката, стапката на смртност се намалила на само 0,002 проценти, рече тој.

„Важно е да се знае стапката на смртност“, истакнува Перис. „Многу земји зборуваат за агресивни мерки кои се многу тешки за економијата затоа што претпоставуваат дека стапката е еден процент или повисока. Ако знаете дека е за еден процент пониска, мерките ќе бидат сосема различни. Одговорот на инфекцијата се заснова врз неговата сериозност“, додава тој.

loading...