Кој е виновен за смртта на Марадона и дали лекарите го завршија својот дел од работата?

од Vladimir Zorba

Државното обвинителство во Аргентина започна истрага и издаде наредба за претрес во куќата на личниот лекар на Марадона, соопшти канцеларијата на локалниот обвинител.

Наредбата за претрес беше побарана од обвинителите од богатото предградие на Буенос Аирес, Сан Исидра, а беше потпишана од локален судија во неделата.

– Продолживме да истражуваме и да собираме докази. Продолжуваме да земаме изјави од голем број луѓе, вклучително и роднини на починатиот. По собраните податоци и докази, локалното обвинителство сметаше дека е потребно да се изврши претрес во куќата и канцеларијата на лекарот Леополд Луке – се наведува во изјавата на обвинителството.

Луке, главниот лекар на медицинскиот тим на Марадона, е под истрага за можно убиство. Полицијата изврши рација во неговата куќа и клиника, а во наредните денови ќе ги утврди сите околности за смртта на Марадона.

Истрагата е покрената откако ќерките на Марадона ги виделе лековите препишани на нивниот татко. Адвокатот на Марадона побара итна акција за да се утврди дали лекарите сториле се што можат.

Исто така, аргентинските медиуми пишуваат дека Леополд Луке, неколку дена пред неговата смрт, и само неколку дена по сериозната операција на Марадона, тргнал на веслање со славниот фудбалер, наместо да се грижи за него.

Луке и неговиот тим се соочуваат со обвиненија за небрежност во грижата за пациентот и потенцијално обвинение за убиство од небрежност.

Дополнителна мистериозност на сè даде и медицинска сестра која во саботата призна дека лажела и дека не го посетила и не го проверила утрото на денот на неговата смрт. Затоа се сомнева дека Марадона бил без никаков медицински надзор цели 12 часа пред неговата смрт.

Покрај сето горенаведено, се поставуваат прашањата зошто Марадона не бил придружуван од специјалистички тим 24 часа на ден, зошто немало дефибрилатор во куќата и дали Марадона е официјално отпуштен од клиниката каде што имал операција на мозокот.

И додека истрагата продолжува, аргентинските медиуми денес објавија нови болни информации за последните денови на големиот Марадона. Италијанска „Република“ сподели некои од нив.

– Супервизијата е клучен збор овде затоа што се чини дека сестрите што му се доделени направија премногу малку за да му помогнат на Марадона. Тој немаше ниту пристоен тоалет во куќата – велат од изданието.

„Да видевте каде умре Диего, ќе умревте и вие“, рече поранешната сопруга на Марадона, Клаудија Вилафане.

loading...

Слични содржини