Колку чини изнајмување куќа на плажа во Грција?

од Nikola Popovski

Замислете да седите на тераса, да уживате во звукот на брановите, мирисот на морето, зајдисонцето и само неколку чекори ве делат од пенливата вода. За многумина тоа е идеална слика за летен одмор, па од таму се поставува прашањето колку чини сметување на грчките плажи

Преку веб-страницата Airbnb, можете да побарате понуда за приватно сместување за втората половина на јули, односно во средината на сезоната, во неколку популарни летувалишта во Грција. Има прилично разновидни, има луксузни вили со приватни плажи и соби кои само едната страна од терасата гледаат на градската плажа, има апартмани позиционирани на шеталиштата, над кафулињата и куќите далеку од гужвата, каде се чини како да е целото море наместено само за вас.

Можеме да замислиме токму таква идила на Тасос, каде што се изнајмува куќа на плажа за 119 евра на ден, за четири лица, со мала градина и, како што беше истакнато, фантастичен поглед на зајдисонцето. Нешто повеќе луксузните вили на крајбрежјето се 200 евра од вечер, апартманите покрај градската плажа може да се најдат за 40 евра (двокреветни), а има и варијанта да се помине ноќта на брод, по цена од 399 евра за шест лица .

Апартманите со директен пристап до морето на Крф се малку поскапи на прв поглед, цените се околу 100 евра на ден, но веќе може да се најдат „во вториот ред“ за 25. Куќа со поглед кон Крф и своја плажа се изнајмува за 320 евра (превидена е за шест лица), а цените на супер луксузните вили на Крф одат до 1.500 евра на ден.

Во Аспровалта, вила за осум гости со три спални соби и две бањи се наоѓа на почетокот на градската плажа за 140 евра на ден, а студио за четирица за 50 евра. Во Паралија можете да најдете уште подобра понуда, односно студио за четворица на плажа со појадок е 45 евра. Од друга страна, луксузните апартмани на таа локација, исто така за четворица, се изнајмуваат за 130 евра.

Доколку сакате да уживате во сенката на вашата тераса над плажата, во Пефкохори ќе најдете таква атмосфера за само 42 евра колку што е една ноќ во трокреветен апартман на вториот кат од куќа на крајот од плажата , додека модерно место за четворица во центарот на шеталиштето е 140 евра. Куќите покрај плажата во таа област се од 130 до 200 евра.

Слични содржини