Конте: Изјавата на Ердоган за Макрон е неприфатлива

од Stefanija Kuzmanovska

Италијанскиот премиер Џузепе Конте ја оцени денеска како „неприфатлива“ изјавата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган против францускиот претседател Емануел Макрон, кој неодамна зборуваше за исламот.

„Изјавата на претседателот Ердоган до претседателот Макрон е неприфатлива“, рече Конте на француски на Твитер.

„Личните изјави не помагаат во позитивната агенда дека Европската унија (ЕУ) сака да продолжи со Турција, туку напротив се оддалечува од решението. Целосна солидарност со претседателот Емануел Макрон“, додаде италијанскиот премиер.

Германската канцеларка Ангела Меркел исто така ги осуди навредливите изјави на Ердоган претходно денес, оценувајќи дека тие биле клеветнички и апсолутно неприфатливи изјави, особено во светло на неодамнешното убиство на учител по историја и географија на Франција, кој беше убиен од исламски фанатик.

Во неделата, Ердоган повторно изрази сомнеж во однос на менталното здравје на претседателот на Франција, заради неговиот однос кон муслиманите, еден ден откако Париз „го повлече амбасадорот на консултации“, заради неговата иста изјава.

loading...

Слични содржини