Актуелно
Почетна / Спорт / Конте: Очекував „валкана“ игра и не се плашевме да играме така

Конте: Очекував „валкана“ игра и не се плашевме да играме така

Антонио Конте, тренерот на Интер ги пофали своите играчи по натпреварот против Хетафе во осминафиналето на Лигата на Европа.

„Нероазурите“ го совладаа шпанскиот претставник со 2:0 во првиот натпревар од таа фаза од натпреварувањето.

„Знаевме дека ќе биде тешко. Тие го започнаа дуелот подобро, а ние направивме грешки како онаа како Де Вриј. Играа доста физички и беа посилни на стартот“, рече Конте.

Тој истакна дека тимот успеал да ја преземе контролата врз топката и играта.

„Очекував „валкана“ игра и не се плашевме да играме на тој начин против нив. Ова е одличен знак, се боревме за секоја топка, што порано недостасуваше во сезоната“, додаде Конте.

Италијанскиот стручњак е задоволен од играта на напаѓачите.

„Можевме да постигнеме подобар резултат. Лукаку постигна одличен гол, тој добро го нападна просторот и ми се допаѓа тоа што го видов од него, Лаутаро и Санчез. Беше позитивна вечер и драго ми е што момчињата покажаа желба да продолжат, а не порано да одат на одмор“.

Конте, исто така, истакна дека е среќен поради Алексис Санчез, чиј договор Интер го откупи од Јунајтед.

Интер во четвртфиналето ќе игра против Леверкузен или Ренџерс.

loading...