Корона во регионот: Помалку заразени, но сепак и понатаму многу починати

од Nikola Popovski

Се чини дека построгите епидемиолошки мерки во регионот вродија со плод, бидејќи Хрватска, Словенија и Босна веќе неколку дена бележат помал број на новозаразени, иако бројот на починати останува висок.

Хрватска

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 255 нови случаи на инфекција со вируси, а во моментов се активни 6.946 случаи на инфекција. На болничко лекување има 2.437 пациенти, од кои 219 се на апарати за дишење. Нови 55 лица починаа, пишува Индекс.хр.

Од почетокот на пандемијата, во Хрватска се потврдени 212.262 случаи на коронавирус, од кои починале 4.016 лица. Вкупно оздравеле 201.300 луѓе, од кои 1.480 во последните 24 часа. До денес се тестирани вкупно 1.026.480 лица, од кои 1.740 во последните 24 часа.

Словенија

Во Словенија, во последните 24 часа, потврдени се уште 388 новоинфицирани со коронавирус од 1.591 тестиран, а според официјалните податоци, починале уште 39 пациенти со Ковид-19.

Од почетокот на пандемијата во Словенија, потврдени се 123.343 заразени и 2.774 смртни случаи кај пациенти со позитивен тест на коронавирус, јавува СТА.

Хоспитализирани се 1111, 188 пациенти биле на интензивна нега, а во последната недела, Словенија регистрирала 915 новоинфицирани на 100 илјади жители.

Босна

Во претходните 24 часа во Федерацијата БиХ, како што беше објавено денес, беа регистрирани уште 140 заразени со коронавирус од 396 тестирани примероци. Не се пријавени нови смртни случаи во Институтот за јавно здравје на ФБиХ во изминатите 24 часа. Има нови случаи во сите кантони во ФБиХ, освен во кантоните Посавина и Централна Босна.

Досега се тестирани вкупно 344.145 примероци во тој ентитет, а вирусот е потврден во 72.399. До денес, во ФБиХ се излечиле 52.869 пациенти. Активни се 17.361 случај на Ковид-19. За време на епидемијата во Федерацијата БиХ, починале 2.169 лица кои биле позитивни на коронавирус.

Петнаесет смртни случаи и 493 позитивни тестови од 2.366 направени е билансот од борбата со коронавирусот во последните 24 часа во Македонија.

Од починатите, четири пациенти се од Скопје на возраст од 47, 58, 81 и 56 години, по двајца од Струга (75 и 64) и од Битола (70 и 56) и по еден од Куманово (35), од Велес (70), од Охрид (80), од Кавадарци (73), од Гевгелија/Богданци (63), од Крива Паланка (65) и од Неготино (67). Пациентите се починати во болнички услови.

Вчера Институтот за јавно здравје регистрира 450 оздравени пациенти.

Од почетокот на епидемијата бројот на заразени лица со коронавирус достигна 82.794, оздравени се 60.706, починати 2.488, а бројот на активни случаи изнесува 19.600.

Слични содржини