Коронавирус: Колку трае имунитетот по вакцината што сте ја примиле и дали е потребна трета доза?

од Nikola Popovski

Граѓаните на Србија ги примија првите вакцини на почетокот на годината. И како одминува времето, се почесто се слуша прашањето колку долго ваквите вакцини навистина нè штитат. Проф. Д-р Радан Стојановиќ за порталот „Нова.рс“ објаснува што знаеме за имунитетот по вакцините и дали првите вакцинирани сега се безбедни од Ковид-19.

„Оние кои примиле вакцина против ковид на почетокот на годината се уште се заштитени, пред се затоа што не само антителата, туку и имунитетот на Т-клетките нè штитат по вакцината. Сепак, точното времетраење на таа заштита сè уште се испитува и се водат големи студии за тоа“, вели проф. д-р Радан Стојановиќ, кој е фармаколог.

Оттука произлегува препораката за примање на третата доза на вакцина против Ковид, што ќе го зајакне веќе изградениот имунитет, или по болеста, или по првите две дози на вакцината, претходно примени.

Фајзер и Модерна – кај некои доживотна заштита

РНК Вакцините против Ковид-19, Фајзер и Модерна обезбедуваат имунитет против коронавирус најмалку шест месеци, а таа заштита може да трае две до три години. Сепак, се верува дека ќе биде потребна засилувачка доза од време на време, пишуваат на веб-страницата „VeryWellHealth“.

Исто така, овие две вакцини би можеле да обезбедат дури и доживотен имунитет за оние кои го прележале Ковид-19 а потоа ја примиле вакцината, покажа новата студија.

Руската – до две години

Александар Гинцбург, директор на Рускиот национален истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија во Гамалеја, рече дека Спутник V, покажува исто ниво на ефикасност кај сите возрасни групи.

Според него, сите вакцинирани лица покажале добар имунолошки одговор и висока подносливост на вакцината, а нејзиниот ефект може да трае повеќе од две години, пренесува Тас с.

Кинеската – до девет месеци

Досега се дадени најмалку информации за кинеската вакцина, а најмалку се знае за тоа колку трае имунитетот после неа. Оттука и приказната за третата доза на вакцина по Синофарм со цел да се зајакне имунолошкиот одговор. Сепак, студија од Емирати претходно покажа дека имунитетот по кинеската вакцина може да трае и до девет месеци, пишува на веб-страницата „KhajeelTimes“.

АстраЗенека- најмалку една година по првата доза

Оваа вакцина дава имунитет најмалку една година по една доза и силен имунитет по втората доза, се наведува на официјалната веб-страница на АстраЗенека. Оваа втора доза се дава со подолг интервал по првата, дури и до 45 недели, така што се очекува дека новите податоци ќе пристигнат на време. Тој јаз е толку голем затоа што се покажала дека вакцината е поефикасна кога подолго се чека со втората доза.

Препораката за третата доза на АстраЗенека треба да се даде шест месеци по втората.

Вакцина против делта сојот

Што се однесува до делта варијантата на коронавирус, проф. Д-р Радан Стојановиќ вели дека вакцините се исклучително важни.

„Ефикасноста на вакцината по првата доза е околу 20 проценти помала во делта сојот во споредба со алфа сојот и затоа е потребно сите да ги примаат двете дози. За среќа, по втората доза, тоа губење на ефикасноста кај делта сојот е околу пет, шест проценти “, заклучува соговорникот.

Денеска Српскиот експертскиот комитет за имунизација му препорачал на Кризниот штаб да се даде трета доза на вакцина од корона најмалку шест месеци по приемот на втората доза, а третата доза да биде една од РНК-вакцините, како што се Фајзер и Модерна. Официјалната одлука се очекува на 1 август.

Слични содржини