Коронавирус: Најраната вакцина на тестирање кон крајот на април

од Nikola Popovski

Најраната вакцина против вирусот корона, во која загинаа над 2.000 луѓе само во Кина, ќе биде поднесена на клинички испитувања кон крајот на април, соопшти кинескиот потпретседател за наука и технологија, Ксу Нанпинг.

Агенциите соопштија дека 118 нови смртни случаи биле пријавени до крајот на четвртокот, при што најмалку 2.236 лица се загинати во Кина, според Хина.

Кинеските власти потврдија дека за 24 часа се регистрирани 1.109 нови случаи, што е значително повеќе од 349 од претходниот ден. Вкупно 75.685 лица се заразени со вирусна корона во Кина, пренесува Ројтерс.

Централната кинеска провинција Хубеи, од која започна болеста, во четвртокот објави 411 нови инфекции, со вкупен акумулиран број од 62.442 потврдени случаи во овој дел од земјата.

На крајот на четвртокот, бројот на жртвите во Хубеи достигна 2.144, што е за 115 повеќе од претходниот ден.

Жу Ки, заменик-генералниот секретар на Кинеската академија на науките, им рече на новинарите дека компаниите кои продолжиле со работа треба да обезбедат соодветна вентилација и да одржуваат безбедно растојание меѓу работниците.

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, рече дека неодамнешното опаѓање на бројот на нови заразени лица на коронарниот вирус е охрабрувачки, но рано е да се предвиди дали овој тренд ќе продолжи.

„Овој тренд е охрабрувачки, но не е време за задоволство“, рече тој.

Тој истакна дека бројот на пациенти во остатокот од светот е многу мал во споредба со Кина, додавајќи дека „можеби нема да биде толку долго“.

loading...

Слични содржини