Коронавирус во САД: Зошто Афроамериканците се повеќе погодени?

од Nikola Popovski

САД се борат со најлошите последици од пандемијата на коронавирус. До среда, 400.000 луѓе биле заразени, а скоро 13.000 починале. Иако со денови се шпекулира дека коронавирусот ги напаѓа сите луѓе со еднаква силина, во САД се покажа сосема спротивно: Афроамериканците се најмногу на удар.

Во Чикаго тие сочинуваат 30% од населението, но во исто време дури 70% од смртните случаи на КОВИД-19. Другите градови каде што живеат Афроамериканци, како Детроит, Милвоки, Њу Орлеанс или Њујорк, станаа епицентри на заразата. Во Луизијана починале 70 проценти од црнците.

Самиот американски претседател Доналд Трамп потврдил дека вирусот е насочен особено кон заедницата на Афроамериканците.

„Зошто е стапката на смртност, три или четирипати поголема кај црнците отколку кај другите? Нема смисла и не ми се допаѓа, а ќе целосна статистика ќе имаме за неколку дена “, рече Трамп.

Како што пренесува „Вашингтон пост“, објаснувањето за овој феномен е од повеќе агли.

Афроамериканците, пишува весникот, честопати страдаат од дебелина, дијабетес или заболувања на срцето и белите дробови и затоа се најпогодени од вирусот. Токму овие пациенти се особено чувствителни на вирусот. Поради овој заклучок, шефот за јавно здравје во Илиноис, Нгози Есике рече дека сите многу добро знаат за општите разлики во здравствениот систем за луѓе со различни бои на кожата.

Афроамериканците генерално се повеќе изложени на вирусот, пишува британскиот Гардијан. Претежно затоа што тие живеат во преполните урбани средини на големите градови и работат во индустрии кои се неопходни за одржување на нормален живот, поради што не се затворени. И додека 30 проценти од белците можат да работат од дома во САД, само секој петти црнец може да го стори тоа.

Исто така, постојат значителни разлики помеѓу статусот на припадниците на различна раса, што е потврдено од фактот дека Афроамериканците имаат двојно повеќе шанси од белците да немаат здравствено осигурување. Ова придонесува за нивната лоша позиција во моментот на пандемијата, но исто така предизвика и претходни здравствени проблеми , поради кои луѓето како нив се особено ранливи на вирусот.

Статистиката за заразени и починати, според сите показатели, вклучително и расата, сè уште не е објавена, но треба да биде во наредните неколку дена.

loading...

Слични содржини