Актуелно
Почетна / Uncategorized / Коронавирусот е идеална шанса за италијанската мафија: Еве како Коза Ностра планира да ја искористи пандемијата (видео)

Коронавирусот е идеална шанса за италијанската мафија: Еве како Коза Ностра планира да ја искористи пандемијата (видео)

Додека италијанската економија тоне, како резултат на мерките за спречување на ширење на коронавирусот, мафијата профитира од оваа криза, пренесува швајцарскиот весник „Блик“.

„Италијанската мафија може да ги претвори заканите во шанси“, вели Џузепе Говернале, шеф на мафијашката естаблишмент.

Експертите проценуваат дека 65 проценти од малите и средни претпријатија се соочуваат со банкрот, а организираниот криминал ја гледа својата шанса.

„Сè што треба да направите е да погледнете во портфолиото на мафијашките групи за да видите колку можат да заработат од пандемијата“, рече писател и експерт за мафијашките активности, Роберто Савиано за италијанскиот весник Република.

Во последните децении, мафијата инвестираше во претпријатија за услуги, како кантини, компании за чистење и дезинфекција, во депонирање на отпад, транспорт, потребални претпријатија и логистика за нафта и намирници.

„Ова ќе ја натера мафијата да заработи пари“, вели Савионо, потсетувајќи се на последната голема епидемија во Италија.

Според него, мафијата веќе планира време во кое ќе се работи за обнова на економијата “, тврди гувернерот, додавајќи дека тогаш ќе има многу пари во оптек.

Неговата институција веќе работи на план за спречување на мафијашката инфилтрација.

„Тие ќе бараат дупки во системот. Ќе мора да внимаваме на сомнителни организации, основање на почетнии и лажни бизниси“, вели тој.

Во исто време, епидемијата ја отежнува борбата против организираниот криминал.

Судските процеси против стотици обвинети се суспендирани, според Никола Гратери, обвинител во Калабрија, седиштето на моќната мафијашка организација „Ндрангета“.

Многумина исто така се плашат од инцидентите што мафијата може да ги поттикне.

Разузнавачката служба веќе ја предупреди владата за евентуални немири во јужна Италија доколку епицентарот се пресели во тој дел од земјата, пренесува Ла Стампа.

Според организацијата Антигона, која се залага за правата на затворениците, повеќе од 2.500 осудени лица се ослободени од затвор од крајот на февруари за да се намали ризикот од заразата.

Меѓу нив има лица блиски до Ндрангети, посочува обвинителот Гатери, додавајќи дека ова е многу вознемирувачка и реална опасност.

loading...