Коронавирусот и кралското семејство: Скоро 40 милиони евра помалку во касата заради пандемијата

од Aleksandar Petrovski

Британското кралско семејство може да изгуби 35 милиони фунти (38 милиони евра) поради пандемијата на коронавирус.

Поради ограничувачките мерки за карантин, откажани се туристички посети на големи атракции како што се палатата Бакингем или замокот Виндзор, што може да значи дека авторските права ќе бидат намалени во следните три години за околу 15 милиони фунти годишно, рече Сер Мајкл Стивенс, задолжен за грижа за финансиите на кралското семејство.

Сер Мајкл додаде дека десетгодишниот буџет од 369 милиони фунти за реконструкција на Бакингемската палата се очекува да чини 20 милиони фунти.

Тој рече дека кралското семејство „нема намера“ да бара дополнително финансирање.

Стивенс истакна дека кралското семејство ќе се обиде да одговори на „финансиските предизвици“ на пандемијата со „сопствени напори и ефикасност“.

Во април беше донесена одлука за замрзнување на платите на кралскиот персонал, вработувањето беше суспендирано, беа исполнети само деловно критични позиции, но немаше неплатено отсуство.

Република, активистичка група која бара укинување на монархијата, оцени дека суверениот фонд е „луд“ и дека треба да се укине.

„Зголемувањето на патните трошоци за 15 проценти кога болниците не можат да обезбедат најдобра грижа за секое лице на кое и е потребно, кога наставниците се обидуваат да платат за потребните книги и опрема, а полицијата е растегната до точка на кинење, е целосно скандалозно“, рече извршниот директор на оваа група Греам Смит.

Финансискиот извештај опфаќа 12 месеци, до 31 март 2020 година, две недели откако владата на Велика Британија воведе рестриктивни мерки за запирање на ширењето на коронавирусот.

Други ставки на финансискиот извештај:

-Турнејата на војводата и војвотката од Сасекс во Јужна Африка беше најскапото официјално патување во странство во изминатата година, со скоро 246.000 фунти, со вклучено планирање на патувања за кралскиот персонал.

-Трошоците за дводневната посета на принцот од Велс на Оман за изразување на сочувство по смртта на султанот Кабус бин Саид вклучија и чартер лет кој чинеше 210.345 фунти.

-Чартер летот на војводата од Јорк до Северна Ирска, каде присуствуваше на Отвореното првенство на Кралскиот голф клуб Портраш, чинеше 15.848 фунти.

-Финансирањето од Кембриџ и Сасекс придонесе за сметката на принцот од Велс во износ од 5,6 милиони фунти во периодот 2019-2020 година, што е зголемување за 11 проценти во споредба со претходната година.

Суверениот фонд на кралицата беше зголемен на 82,4 милиони фунти во периодот 2019-20, што е за 200 000 фунти повеќе од претходната година.

Цената вклучува и 33 милиони фунти за големи електрични работи, водовод и греење во Бакингемската палата.

Сите поголеми области на трошоци се зголемени, од платни списоци (24,4 милиони фунти) до патувања (5,3 милиони фунти) и домаќинство, церемонии и приеми (2,6 милиони фунти).

Според извор од Палатата, принцот Хари и Меган дадоа „значителен придонес“ во суверениот фонд за изнајмување и реновирање на вилата Фрогмор, проценета на 2,4 милиони фунти во периодот од 2018 до 2019 година. Плаќањето ќе биде запишано во извештајот за следната година.

Фондот за суверено богатство е финансиран од Crown Estate – имот вреден неколку милијарди фунти – од улицата Регент во Лондон до тркачката патека Аскот.

Со имотот управува независна организација и сите исплатени профити на Министерството за финансии одат во корист на сите даночни обврзници во Велика Британија.

Одделни сметки објавени минатата недела покажуваат дека „Краун недвижнини“ забележале профит од Министерството за финансии од 345 милиони фунти во текот на минатата финансиска година, но биле изразени загрижености за идното влијание на Ковид-19 врз финансиите.

Кралската кризница, најголемата од ваков вид во светот, плаќа надоместок за отворање на кралски резиденции како што се Бакингемската палата и замокот Виндзор, покрај фондот за суверено богатство.

Но, нивното затворање поради изолација веројатно ќе предизвика приходи од десетици милиони фунти.

loading...

Слични содржини