Корупциски скандал ја тресе Украина: Киев со денови е во хаос, Зеленски стравува дека Западот ќе го остави на цедило

од Radmila Tasevska

Неколку високи украински функционери денес поднесоа оставки, меѓу кои и гувернери на неколку украински региони, поради корупцискиот скандал. Овој потег го означи најголемиот пресврт во владата на претседателот Володимир Зеленски од почетокот на руската инвазија пред 11 месеци.

Украинското владино министерство, кое објави отпуштања и оставки на апликацијата за пораки Телеграм, не откри детали за причините, но тоа следеше по извештаите дека украинската војска се согласила да плати надуени цени за храна наменета за украинските војници, пренесе Њујорк Тајмс.

Претходно, украинското Министерство за одбрана соопшти дека Вјачеслав Шаповалов, заменик-министерот, „побарал да биде сменет“ по извештаите за корупција. Министерството во соопштението наведе дека смената на Шаповалов ќе ја „зачува довербата“ на Украинците и меѓународните партнери на земјата.

Иако немаше знаци дека скандалот со набавките вклучува злоупотреба на западната воена помош, се чинеше дека отпуштањата ја одразуваат целта на Володимир Зеленски да ги увери сојузниците на Украина – кои испраќаат милијарди долари воена помош – дека неговата влада ќе покаже нулта толеранција за корупцијата, и се подготвува за можна нова офанзива на Москва.

Покрај функционерите кои денес ги напуштија своите позиции, оставка поднесе и заменик-шефот на кабинетот на Зеленски – Кирило Тимошенко. Тимошенко беше добро познат во земјата и во странство, тој често имаше задача да ги обезбеди најновите информации за војната. Но, украинските новинари започнаа прашања за неговиот раскошен начин на живот и користењето на владините ресурси.

Конкретно, тој беше критикуван за возење наоколу во скап теренец дониран од Џенерал Моторс за употреба во хуманитарни мисии.

Украина се бореше да ја преземе контролата врз растечката корупција долго пред инвазијата.

Во текот на викендот, украинска Правда објави дека Министерството за одбрана купило храна по надуени цени, вклучително и јајца по тројна цена. Министерот за одбрана Олексеј Резников ги нарече обвинувањата „апсолутна глупост“ и производ на „искривени информации“.

Во своето соопштение, Министерството нагласи дека „обвинувањата се неосновани и неосновани“, но барањето на Шаповалов за смена го нарече „достоен чин во традициите на европската и демократската политика“.

Слични содржини