Кошаркарите на Далас го декласираа Бостон и ја продолжија финалната серија

од Vladimir Zorba
2,K прегледи

Далас Маверикс го победија Бостон Селтикс со 122:84 во четвртиот натпревар од финалната серија на плејофот на НБА лигата, намалувајќи го резултатот на 1:3 во серијата која се игра до четири победи.

Лука Дончиќ беше најдобар во редовите на Далас со 29 поени, пет скока и пет асистенции, Кајри Ирвинг имаше 21 поен, четири скока и шест асистенции, Тим Хардавеј 15 поени, Дерек Лајвли 11 поени и 12 скока, а Данте Ексум даде 10. поени.

Џејсон Тејтум го предводеше Бостон со 15 поени, Сем Хаузер постигна 14, Пејтон Причард 11, а двоцифрени беа и Џејлен Браун и Џру Холидеј со по 10 поени.

Слични содржини