Кошмарен почеток за Јунајтед на „Театарот на соништата“

од Vladimir Zorba

Во втората последователна сезона, Кристал Палас го шокира Манчестер Јунајтед и го победи на неговиот „Олд Трафорд“, победувајќи со 3:1 како гостин на првиот натпревар за „црвените ѓаволи“ во оваа сезона. Вилфред Заха постигна два гола против својот поранешен тим.

Успехот на „орлите“ беше заслужен, бидејќи тие играа напорно и создадоа многу проблеми за одбраната на домаќините, што беше под каква било критика. Покрај тоа, Јунајтед дефинитивно не воодушеви во нападот.

Така, Палас го забележа 5-то последователно гостување кај Манчестер во кое не загуби против локалните тимови и ја прекина серијата на домаќините од 14 последователни натпревари без пораз во шампионатот, откако последен пат загуби од Барнли на домашен терен на 22 јануари.

Избраниците на Рој Хоџсон исто така го освоија својот втор натпревар во сезоната и сега имаат 6 бода!

loading...

Слични содржини