Косово одбива посета на патријархот на СПЦ, бара реципрочност во спроведувањето на Бриселскиот договор

од Илинка Илиоска
300 прегледи

Министерството за надворешни работи и дијаспора на Косово (МСПДК) соопшти дека го одбило барањето на патријархот на СПЦ, Порфириј денеска да ја посети Пеќската патријаршија.

Посетите нема да бидат дозволени, се вели во текстот објавен на Фејсбук, се додека Србија продолжи да го прекршува Бриселскиот договор на патот кон нормализирање на односите.

„Сè додека Србија продолжува да го прекршува Бриселскиот договор, не дозволува посети на нашите државни функционери во Србија и уште повеќе не ги прекинува кампањите против Република Косово на меѓународната сцена, како во процесот на интеграција, така и во процесот на признавањето, продолжува и користи говор на омраза и закани кон Република Косово и неговите претставници нема да смеат да ја посетуваат ниту од наша страна“, се наведува во соопштението.

Министерството за надворешни работи побара од Србија да го примени основниот договор и да дејствува реципрочно во однос на Косово и меѓусебните посети.

„Како што е познато, Србија создаде министерска група за да го прекрши основниот договор и да го спречи членството на Република Косово во Советот на Европа и се додека продолжува со таков пристап и војна против Косово на кој било начин, ние правиме не сакаат одобрение за овие посети. Ја охрабруваме Србија да го примени основниот договор и да дејствува реципроцитетно во однос на Косово и меѓусебните посети“, се додава во соопштението.
Откако Српската канцеларија за Косово и Метохија и Српската православна црква потврдија дека на патријархот и на седум други епископи кои го придружувале им е забранет влез на територијата на Косово.

„Патријархот Порфирија, кој заедно со уште седум владици требаше попладнето да пристигне во седиштето на Српската православна црква, манастирот на пеќската патријаршија, за да започне редовното годишно заседание на Светиот архиерејски синод, беше запрен. на преминот Мердаре од страна на службениците на привремените власти во Приштина и без никакво објаснување објавија дека им е забранет влез во покраината“, се наведува во соопштението на СПЦ.

Слични содржини