Ковачки: Само Мицкоски најави кандидатура за лидер на ВМРО-ДПМНЕ

од Nikola Popovski

Во СДСМ ќе избираат лидер на избори, кај нас тоа ќе биде на Конгрес. На него, ќе ја разгледаме новата доктрина на партијата, информира пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Ковачки, во гостувањето на Дневникот на ТВ Сител.

Според него, на Конгресот на 12-ти декември треба да се усвојат и стратешките документи и правци, но и идните насоки за дејствија на партијата за, како што вели, планираат да ја освојат власта на следните предвремени парламентарни избори.

-Единствено Мицкоски ја најави кандидатурата. Според Статутот, секој кој ги исполнува условите, може да се пријави, дури и до самиот ден на изборите 12-ти декември, недела. Не можам да шпекулирам дали ќе има и други кандидати, посочи Ковачки.

Слични содржини