Ковид пресек по градови: Каде има најмногу, а каде најмалку заразени?

од Берта Китинска

Според податоците од министерството за здравство во моментов најмногу активни случаи има во Скопје, Прилеп и Битола,додека пак најмлаку во има во Дебар и Дојран.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно):

Скопје 94288, Активни 3797

Куманово 12870, Активни 241

Тетово 11319, Активни 150

Прилеп 10210, Активни 423

Битола 8654, Активни 623

Гостивар 8060, Активни 30

Велес 7286, Активни 326

Кавадарци 6956, Активни 305

Штип 6564, Активни 158

Охрид 6444, Активни 284

Струмица 6091, Активни 148

Кичево 4222, Активни 78

Кочани 3989, Активни 173

Струга 3903, Активни 65

Гевгелија 2792, Активни 128

Неготино 2557, Активни 58

Свети Николе 2113, Активни 81

Крива Паланка 1884, Активни 135

Ресен 1736, Активни 97

Радовиш 1720, Активни 63

Дебар 1456, Активни 2

Берово 1442, Активни 94

Делчево 1391, Активни 135

Виница 1154, Активни 43

Пробиштип 1110, Активни 23

Валандово 930, Активни 54

Кратово 765, Активни 45

Богданци 643, Активни 37

Демир Хисар 609, Активни 73

Крушево 584, Активни 30

Македонски Брод 493, Активни 12

Демир Капија 424, Активни 7

Македонска Каменица 414, Активни 69

Пехчево 349, Активни 11

Дојран 163, Активни 3

Досега во земјата се направени вкупно 1.471.420 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 215.585, бројот на оздравени пациенти е 200.003, на починати е 7.581, а бројот на активни случаи изнесува 8.001.

Слични содржини