Ковид пресек: Забележан пад на активни случаеви во неколку градови

од Берта Китинска

Според денешната статистика бројот на активни случаи изнесува 8728. Пред неколку дена министерот за здравство информираше дека забележан е пад на активните носители на квоид.

-Бројот на активни случаи падна под 10.000. Ви благодариме што ги почитувате мерки, остануваме посветени на вашето здравје, напиша министерот Филипче на својот Фејсбук профил.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 39671, активни 4855
 • Куманово 5139, активни 381
 • Тетово 5045, активни 326
 • Прилеп 4527, активни 186
 • Гостивар 3589, активни 218
 • Штип 3484, активни 142
 • Битола 3196, активни 161
 • Велес 3037, активни 257
 • Охрид 2749, активни 358
 • Струмица 2514, активни 288
 • Кавадарци 2504, активни 296
 • Струга 2186, активни 147
 • Кочани 1714, активни 82
 • Кичево 1704, активни 127
 • Свети Николе 1068, активни 30
 • Гевгелија 973, активни 95
 • Неготино 953, активни 88
 • Дебар 741, активни 88
 • Ресен 728, активни 101
 • Крива Паланка 716, активни 44
 • Радовиш 690, активни 43
 • Берово 577, активни 37
 • Делчево 575, активни 141
 • Пробиштип 503, активни 39
 • Виница 485, активни 31
 • Валандово 325, активни 12
 • Демир Хисар 243, активни 9
 • Македонски Брод 242, активни 11
 • Богданци 224, активни 29
 • Кратово 218, активни 18
 • Крушево 200, активни 26
 • Македонска Каменица 190, активни 20
 • Демир Капија 188, активни 26
 • Пехчево 181, активни 11
 • Дојран 82, активни 5

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 91161, бројката на оздравени пациенти е 79621, на починати е 2812, а бројот на активни случаи изнесува 8728.

 

loading...

Слични содржини