Ковид-сертификати и на бензиски пумпи: Во Словенија без документ не може да се наточи гориво

од Nikola Popovski

Поради одлуката на владата да бидат потребни ковид-сертификати за работа, шопинг, јавен превоз и голем број други вообичаени активности во Словенија, од средата се зголеми интересот на граѓаните за вакцинација.

Според словенечките медиуми, повикувајќи се на податоци од местото за вакцинација против Ковид, околу 7.000 луѓе биле вакцинирани во вторникот, речиси двојно повеќе од вообичаениот просек во последните недели.

Сепак незадоволство има кај возачите кои не можат да наполнат гориво со возилото без потребните ковид-потврди.

Повеќето дистрибутери, вклучувајќи ја и љубљанска „Петрола“, со најголем број пумпи и пазарен удел од речиси 60% во трговијата со нафтени производи, ригорозно ги применуваат правилата (прележани, вакцинирани, тестирани), што владата ги донесе во саботата.

Според словенечките медиуми, поради таквата постапка, сообраќајот на бензинските пумпи бил поголем, еден ден пред воведувањето на новите мерки.

Единствениот инцидент поврзан со новите правила за полнење гориво, пренесува „Словенске почетник“, се случил утрово во Брежице, каде возач, незадоволен од објаснувањето дека не може да добие гориво без сертификат, го заклучил возилото на местото каде дошол и ги блокирал останатите, поради што била повикана полиција, а пајак го однел возилото.

 

Слични содржини