Крај по шест години: Тотенхем го продаде Тоби Алдерваирелд

од Stefanija Kuzmanovska

Крај по шест години! Две сезони пред истекот на неговиот договор, Тоби Алдерваирелд (32) го напушти Тотенхем и се пресели во Катар. Според „Телеграф“, искусниот Белгиец се договорил за одлични услови со локалниот клуб Ал Духаил, а бидејќи лондонскиот клуб е исто така многу задоволен од понудата од околу 15.000.000 евра, нема никакви пречки за реализација на оваа работа.

Нуно Еспирито Санто планира да ја обнови одбранбената линија. На неговиот скенер се Такехиро Томиас од Болоња, Милан Шкринијар од Интер и Жил Кунде од Севилја.

За кој било да одлучи, тој ќе мора да издвои значително повеќе од заработените 15.000.000, но нема сомнение дека оваа продажба ќе го забрза процесот на ангажирање на нов дефанзивец.

Тобијас Алдерваирелд го чека тригодишен договор во катарскиот клуб. Тој доаѓа на местото на Медија Бенатија, кој замина и сега е слободен агент.

Слични содржини