Кремљ го објави условот за завршување на војната

од Stefanija Kuzmanovska

Кремљ уште еднаш порача дека има свои услови за мирно решавање на војната во Украина, а всушност тоа е повторување на нешто што веќе многупати е кажано. Според Димитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин, „Киев мора да ги земе предвид новите реалности“ доколку сака мирен крај на конфликтот.

Преведено од вестите од Кремљ, тоа значи дека Украина треба да ја признае руската анексија на четири украински региони (Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје) кои Русија не ги контролира целосно, но ги прогласи за дел од руската територија по фарсични референдуми одржани минатата година.

Шансите Украина да ја признае руската окупација се практично нула

Песков повтори дека условите на Русија за завршување на војната се „добро познати“.

Имено, Москва постојано повторува дека Украина мора да ја прифати руската окупација на нејзините четири региони доколку сака да ја прекине војната. Шансите тоа навистина да се случи се практично нула, пренесува „Индекс“.

Слични содржини