Кремљ објави кога Русија ќе одобри странски вакцини против корона

од Nikola Popovski

Русија ќе одобри странски вакцини против коронавирусот само доколку другите земји одобрат руски вакцини, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

„Нешто слично е можно само во заеднички формат“, објасни тој.

Тој исто така рече дека фактот што нема странски вакцини на рускиот пазар не влијае на темпото на вакцинација на граѓаните.

„Вакцинофобијата што постои меѓу граѓаните во никој случај не е поврзана со марката на вакцини“, додаде тој.

Слични содржини