Кремљ убеден дека Путин нема да има достоен противник на изборите

од Vladimir Zorba
182 прегледи

Ако претседателот Владимир Путин одлучи да учествува на претседателските избори во 2024 година, никој нема да може да се справи со него, изјави во понеделникот портпаролот на Кремљ, Димитриј Песков.

„Претседателот се уште не ја објавил својата кандидатура, но ако претпоставиме дека претседателот ќе биде кандидат, тогаш очигледно е дека тој нема да има сериозен ривал“, рече Песков.

Путин, истакна Песков, „ужива апсолутна поддршка од населението“.

Путин доминира со Русија две децении, или како претседател или премиер, наведувајќи како свој успех стабилизација на огромната руска нација по хаосот што ја зафати земјата по распадот на СССР во 1991 година.

Сепак, неговата одлука да испрати десетици илјади војници во Украина на 24 февруари 2022 година претставува најголем предизвик за неговото владеење досега.

Овој потег ја предизвика најсериозната конфронтација со Западот од Кубанската ракетна криза во 1962 година.

Западот ги воведе најстрогите можни санкции за руската економија од 2,1 трилиони долари, вртејќи ја земјата кон Кина.

Кинескиот претседател Си Џинпинг му рече на Путин во март дека е убеден дека Русите ќе го поддржат шефот на Кремљ на следните претседателски избори.

Анкетите ја покажуваат огромната популарност на Путин, а во август анкета покажа дека актуелниот претседател ужива поддршка од 80 отсто од испитаниците, повеќе отколку пред војната во Украина.

Анкетите покажуваат и дека 70 отсто од испитаниците ја поддржуваат руската воена интервенција во Украина. Опозицијата и Западот тврдат дека не треба да им се верува на овие анкети.

Слични содржини