Кремљ за конфликтот во Косово: „Потенцијално опасна ситуација…“

од Vladimir Zorba

Кремљ објави дека внимателно ја следи тензичната и „политички опасна“ ситуација во Косово, каде што етничките Срби поставија барикади на патиштата, што предизвика вооружен конфликт со косовската полиција и четири лица беа убиени. Русија не го признава Косово како независна држава и традиционално ја поддржува Србија, која го смета за своја територија. „Гледаме многу напната и потенцијално опасна ситуација на Косово и внимателно ја следиме“, изјави портпаролот Дмитриј Песков.

Група вооружени локални Срби поставија патна барикада во близина на селото Бањска во неделата рано наутро, а потоа убиле косовски полицаец од групата која дошла да интервенира. Во продолжението на конфликтот загинаа тројца српски напаѓачи, кои во меѓувреме се забарикадираа во православен манастир.

Иако конфликтот започна со поставување на српски барикади, српскиот претседател Александар Вучиќ ги обвини КФОР и косовскиот премиер Албин Курти за насилството. „Барикадите требаше да ги отстрани КФОР бидејќи тие се задолжени за слободата на движење, а не косовската полиција и затоа дојде до конфликтот“, рече Вучиќ.

Истовремено, тој ја отфрли одговорноста на официјален Белград за самоорганизирање на Србите, посочувајќи дека „тие се побунија затоа што повеќе не сакаат да го трпат теророт на Курти“. Тој ја обвини меѓународната заедница дека му подала отворена рака на Курти и ја овозможила акцијата на косовската полиција.

Приштина собра 460 специјалци и тие беа распоредени на терен за еден час и дваесет минути, што само значи дека се било веќе подготвено“, рече Вучиќ. Наведувајќи дека „десетици Срби биле целосно опколени за повеќе од еден час“, тој рече дека „имало брутален напад врз нив“.

Косовскиот премиер Албин Курти и министерот за внатрешни работи Џељаљ Свечља ги обвинија „криминалците спонзорирани од Србите“ за нападот. Нападот врз косовската полиција го осудија западните земји. Во неделата вечерта косовската полиција ја презеде контролата врз манастирот и неговата околина.

Албанците го сочинуваат огромното мнозинство од 1,8 милиони жители на Косово, поранешна српска покраина. Околу 50 илјади Срби на северот на Косово никогаш не ја прифатија неговата независност и го сметаат Белград за свој главен град.

Слични содржини