Кривокапиќ: Брзо ќе постигнеме решение за соработка со Србија

од Vladimir Zorba

Премиерот на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ вечерва рече дека неговата земја и Србија треба да соработуваат по принципот на независност и дека верува дека тоа ќе се случи наскоро.

Кривокапиќ повтори дека ќе допатува во официјална посета на Белград кога ќе добие поканата, истакнувајќи дека некои сомнежи, а можеби и, како што рече, „разликите во ставовите за некои прашања“, биле сосема природни.

Тој, сепак, тврди дека двата народа кои се решени и насочени едни кон други треба да соработуваат.

„Многу наскоро ќе постигнеме решение за оваа соработка, што ќе биде на задоволство и на двете земји и на двата народа и ќе ги реши сите проблеми што се акумулирани досега“, рече Кривокапиќ во интервју за РТС.

Многу често, смета тој, се случувале антагонизми во минатото, кои условувале дека една политика може да направи добро решение во својот простор, во споредба со друга политика, што не е добро.

„Треба да соработуваме на принципите на независност и мислам дека тоа ќе се случи наскоро. Верувам дека ги замолив премиерот Брнабиќ и претседателот Вучиќ да ни помогнат околу прашањето за вакцините, и тоа може да биде добра причина за гледање и дијалог, бидејќи е невозможно без тоа“, рече Кривокапиќ.

Слични содржини