Кривокапиќ најави укинување на Законот за слобода на вероисповед

од Aleksandar Petrovski

Носителот на коалициската листа за иднината на Црна Гора, Здравко Кривокапиќ, денес рече дека се подготвува вториот договор од трите победнички коалиции за реформа на законодавството, во кој, како што наведе, т.н. Законот за слобода на вероисповед ќе биде на прво место.

– На крајот на краиштата, токму овој дискриминирачки закон го охрабри народот да се бори и го запали пламенот на вистината, кој победи на изборите на 30 август – изјави Кривокапиќ на својот профил на Твитер.

За потсетување, по овој закон, имаше бран протести во градовите низ цела Црна Гора, со слоганот „Не ги даваме светилиштата“.

loading...

Слични содржини